Jáhlová mouka v praxi – jak ji správně používat?
Jáhlová mouka má všestranné využití a je perfektním pomocníkem moderní kuchyně. Díky své jemné chuti a světlé barvě perfektně zapadne do palačinek či klasických českých omáček. Inspirujte se konkrétními tipy a recepty.
Postup
Postup
aneb jak s jáhlovou moukou pracovat
V článku se dozvíte: Jaké jsou benefity jáhlové mouky a proč ji vlastně používat? Jak jáhlovou mouku kombinovat s ostatními moukami? K čemu se jáhlová mouka nejlépe hodí a jak ji chytře zakomponovat do běžných receptů? Konkrétní tipy na vyzkoušené recepty.
Z čeho se vyrábí jáhlová mouka?
Jáhlová mouka se vyrábí semletím jáhel. Jako jáhly nazýváme vyloupaná semena prosa setého. Jedná se o přirozeně bezlepkovou obilovinu, kterou v kuchyni můžeme používat ve své původní přirozené podobě kuliček nebo také v podobě vloček či mouky. Celé jáhly se hodí např. na jídla typu rizoto, vločky na snídaňové kaše, mouka na vaření, pečení a zahušťování.
Proč jáhlovou mouku používat? Jaké jsou benefity?
Udělat v šuplíku trvalé místo jáhlové mouce stojí zato. Díky své jemné chuti snadno zapadne do polévek, omáček či lívanečků. Nikdo ani nepozná, že jsou jáhly na scéně. V repertoáru by ji měli mít jak "bezlepkáři", tak lidé, kteří chtějí ve svých oblíbených receptech snížit množství bílé pšeničné mouky. Proč?
» Jáhlová mouka je dobře stravitelná, což ocení osoby s citlivým trávením
» Pro svou jemnou chuť a nenápadné aroma má široké využití. Je perfektní na zahušťování omáček
» Má vysoký obsah vlákniny a tím pádem pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi
» Obsahuje cenné minerální látky
» Je jednou z alternativ pšeničné mouky pro celiaky či lidi preferující stravování bez lepku či se sníženým množstvím lepku
» Funguje ve sladkých i slaných receptech. Je univerzální
» Díky svým vlastnostem pomáhá vybudovat "strukturu" těsta
Zásadní principy používání jáhlové mouky
Jáhlová mouka má jemnou chuť i světlou barvu, takže se hodí do receptů, u kterých je cílem moukou neovlivňovat výslednou chuť. Např. při zahušťování smetanové paprikové nebo tradiční koprové omáčky. Při pečení ji můžete částečně využít jak do tmavých, tak světlých těst. Zapadne v citronové bábovce či tvarožníku. Jáhlovou mouku používejte vždy jen částečně, výjimku tvoří zahušťování. Při zahušťování polévek, omáček či různých karbanátků lze použít 100 % jáhlové mouky.
Při pečení doporučuji nahradit běžnou mouku max. z 30 % moukou jáhlovou, nebo ji použít jako součást bezlepkového mixu společně s dalšími moukami.
Dobře se kombinuje např. s moukou čirokovou, kukuřičnou či rýžovou. Pokud nepotřebujete bezlepkovou recepturu, začněte s nahrazením klasické pšeničné mouky z 30%.
Konkrétní tipy na osvědčená jídla s jáhlovou moukou
» Můžete ji použít do známé strouhané polévkové zavářky
» Hodí se na přípravu domácích noků
» Je výborná v těstech na domácí tortilly či indické "chapati"
» Skvěle zahustí tradiční kuře na paprice
» Jednoduše s ní dohustíte krémové zeleninové polévky
» Snadno spojí těsto na zeleninové placičky či alternativní karbanátky
Shrnutí a doporučení na závěr
V rámci pestrosti jídelníčku doporučuji mít doma po ruce jáhlovou mouku a prostřídávat ji např. s moukou rýžovou, pohankovou, kukuřičnou či cizrnovou. Jáhlová mouka najde uplatnění v receptech, u kterých chceme zachovat jemnou chuť a světlou barvu.
Jáhlová mouka je snadný a vděčný způsob, jak do jídelníčku dostat zase více rozmanitosti a dát svému vaření a pečení "něco navíc".
Ing. Kamila Metzová
Lektorka zdravého životního stylu
Specialistka na zdravé stravování
www.varilamysicka.cz
Vytisknout receptSuroviny
Suroviny
Použité produkty