Informace k zavařování
Labeta je velmi známá svými výrobky pro zavařování. Ať už jste milovníci džemů a marmelád nebo rádi nakládáte zeleninu. Naše široké portfolio výrobků nabízí tolik možností, kolik ovoce a zeleniny dokáže od jara do podzimu uzrát.
Stáhněte si brožurky plné receptů
Nevíte si rady, jaký želírovací výrobek na zvolené ovoce použít?
Důležitá pravidla pro zavařování
Ať už se pustíme do výroby marmelád, přesnídávek či budeme zavařovat celé plody, nezapomínejme na základní pravidla. Jejich dodržováním si ulehčíme práci a s vyšší pravděpodobností snadněji dosáhneme vytouženého úspěchu.
- Zpracovávané ovoce a zelenina musí být zralé, ale pozor příliš přezrálé plody nejsou (až výjimky) vhodné. Plody nahnilé vyhazujeme.
- Plody nejprve umyjeme, nejlépe v nádobě s vodou, nikoli pod proudem vody, abychom je nepoškodili.
- Omyté plody vypeckujeme, odstopkujeme,…
- Sklenice a víčka na kompot, marmeládu a podobně si připravíme předem, důkladně je umyjeme.
- Připravené sklenice postavíme na utěrku, do každé nalijeme 1-2 cm horké marmelády, přesnídávky, sirupu apod. Sklenice se ohřeje a zabrání se tak případnému prasknutí. Nyní můžeme sklenice naplnit.
- Zavařeniny skladujeme na suchém, ale tmavém a chladném místě.
Nemáte-li na zavařování čas v době sklizně, doporučujeme ovoce zmrazit a želírovat později.
Doma vyrobeným džemem můžeme podarovat své blízké. Můžeme jím naplnit originální sklenici, přidat koření (máta, hřebíček,…) či zkombinovat tři druhy džemu do jedné sklenice. Dárek bude mít jistě úspěch.
Marmelády, džemy aneb zpracovat se dá téměř cokoli
Pryč jsou doby, kdy hospodyně zpracovávaly jen vlastní výpěstky. Dnešní doba přeje exotickému ovoci, a tak je možné připravit džem či marmeládu téměř z čehokoli. Mnohdy jsou marmelády vyráběny z více druhů ovoce, přičemž velmi často je kombinováno ovoce s vyšším obsahem pektinu (snadněji rosolovatí – rybíz, jablka) s ovocem na pektin chudším (jahody, třešně).
- Želírovací cukry vybíráme v závislosti na požadované sladkosti marmelády a na základě požadavku na ovocný podíl. Místo želírovacího cukru můžeme pro přípravu marmelád využít Želírfix a cukr. V nabídce máme také produkty pro diabetiky a Třtinový želírovací cukr pro vyznavače zdravého životního stylu. Vzhledem k tomu, že se jedná o produkty přirozeně bez lepku, mohou marmelády konzumovat i celiaci.
- Musíme-li ovoce na želírování kupovat, nesmíme zapomenout na odpad, který z ovoce bude, což v praxi znamená, že kupujeme větší množství ovoce, než je uvedeno v receptu.
- Je-li ovoce hodně šťavnaté či chceme-li mít tužší marmeládu, použijeme menší množství ovoce, než je uvedeno na želírovacím prostředku.
- Ovoce na džem stačí pokrájet, na marmeládu je třeba rozmixovat.
- Marmeládu či džem připravujeme raději ve více dávkách a z menšího množství ovoce. I do většího (pětilitrového hrnce) dáváme pouze kilo ovoce, neboť takto upravované ovoce lépe rosolovatí.
- Využijeme-li hrnec s vyšším okrajem, zabráníme případnému úniku kypící marmelády.
- Marmeládu přivedeme za stálého míchání k varu, vaříme 3-5 minut, delší doba varu je zbytečná, ničí se vitamíny obsažené v ovoci.
- Můžeme dochutit kyselinou citronovou (zavařenina bude mít výraznější chuť) a dle chuti dosladit cukrem (při přípravě Dia marmelády přidáváme fruktózu).
- Během varu sbíráme pěnu, která se nám vytvořila na povrchu vařící se marmelády.
- Při přípravě marmelády v domácí pekárně využijeme program Příprava marmelády a dále se řídíme pokyny uvedenými na želírovacím cukru.
- Konzistenci marmelády odzkoušíme před plněním do sklenic tak, že trochu marmelády (2 kávové lžičky) nabereme na talířek a zchladíme 1-2 minuty v chladničce nebo mrazničce. Pokud je marmeláda příliš řídká, přidáme želírovací přípravek, pokud je příliš hustá, přidáme ovocnou složku nebo vodu.
- Do hotové horké marmelády můžeme přidat několik lžic rumu.
- Hrdlo sklenice polité marmeládou nejprve otřeme a teprve potom zavíčkujeme, zabráníme tak plesnivění.
- Do každé skleničky můžeme přidat plátek citronu nebo pomeranče bez kůry či hřebíček.
Pro nejmenší můžeme vyrobit domácí přesnídávku, na jejíž přípravu budeme potřebovat Želírovací cukr na jahody Labeta. Ačkoli se jedná o cukr určený na jahody, můžeme ho využít k přípravě přesnídávky z jakéhokoliv ovoce. Na 1600 g rozmixovaného ovoce dáváme jedno balení Želírovacího cukru na jahody Labeta. Aby přesnídávka lépe zhoustla, přidáme 40 g bramborového škrobu rozmíchaného v ovocné šťávě a 1000–1100 ml vody. Přesný návod najdete zde.
Nepostradatelný pomocník aneb kyselina citronová
Kyselina citronová se používá jako přísada při konzervování ovoce a zeleniny, výrobě džemů, sirupů a nápojů, ale také k dochucování pokrmů. Mimo jiné podporuje želírovací procesy a díky ní si ovoce déle udrží svou barvu. Rozpuštěnou ve vodě ji můžeme využít do zálivek místo octa. Využít ji můžeme také při odstraňování vodního kamene – například z rychlovarné konvice.
Ze sladko-kyselého soudku aneb konzervujeme zeleninu
Nakládání zeleniny, hub či příprava utopenců bude mnohem snazší s přípravkem Lako, který je nepostradatelný při zavařování okurek, ale je vhodný také k nakládání cibulek, květáku, červené řepy, kukuřice, zelí a ostatní zeleniny. Na nálev budeme potřebovat jeden sáček směsi Lako, 1,75 l vody, ½ l octa (8%) a 120 g cukru (lze nahradit umělým sladidlem, požadovanému množství odpovídá cca 40 tablet). Nálev vaříme za stálého míchání 5 minut. Zeleninu zalijeme připraveným nálevem a sterilizujeme (podle vlastních zkušeností – v troubě, zavařovacím hrnci,…) 20–25 minut při 80 ºC. Pro získání pikantnější a výraznější chuti můžeme do nálevu přidat hořčičné semínko, které se využívá nejen při konzervaci zeleniny, ale také do marinád a jako kořenící přípravek na maso, včetně rybího.