Raz dva navařeno...

Informace k zavařování

Labeta je velmi známá svými výrobky pro zavařování. Ať už jste milovníci džemů a marmelád nebo rádi nakládáte zeleninu. Naše široké portfolio výrobků nabízí tolik možností, kolik ovoce a zeleniny dokáže od jara do podzimu uzrát.
 

Stáhněte si brožurky plné receptů

Nevíte si rady, jaký želírovací výrobek na zvolené ovoce použít?

Důležitá pravidla pro zavařování

Ať už se pustíme do výroby marmelád, přesnídávek či budeme zavařovat celé plody, nezapomínejme na základní pravidla. Jejich dodržováním si ulehčíme práci a s vyšší pravděpodobností snadněji dosáhneme vytouženého úspěchu.

Nemáte-li na zavařování čas v době sklizně, doporučujeme ovoce zmrazit a želírovat později.

Doma vyrobeným džemem můžeme podarovat své blízké. Můžeme jím naplnit originální sklenici, přidat koření (máta, hřebíček,…) či zkombinovat tři druhy džemu do jedné sklenice. Dárek bude mít jistě úspěch.
 

Marmelády, džemy aneb zpracovat se dá téměř cokoli

Pryč jsou doby, kdy hospodyně zpracovávaly jen vlastní výpěstky. Dnešní doba přeje exotickému ovoci, a tak je možné připravit džem či marmeládu téměř z čehokoli. Mnohdy jsou marmelády vyráběny z více druhů ovoce, přičemž velmi často je kombinováno ovoce s vyšším obsahem pektinu (snadněji rosolovatí – rybíz, jablka) s ovocem na pektin chudším (jahody, třešně).

Pro nejmenší můžeme vyrobit domácí přesnídávku, na jejíž přípravu budeme potřebovat Želírovací cukr na jahody Labeta. Ačkoli se jedná o cukr určený na jahody, můžeme ho využít k přípravě přesnídávky z jakéhokoliv ovoce. Na 1600 g rozmixovaného ovoce dáváme jedno balení Želírovacího cukru na jahody Labeta. Aby přesnídávka lépe zhoustla, přidáme 40 g bramborového škrobu rozmíchaného v ovocné šťávě a 1000–1100  ml vody. Přesný návod najdete zde.
 

Nepostradatelný pomocník aneb kyselina citronová

Kyselina citronová se používá jako přísada při konzervování ovoce a zeleniny, výrobě džemů, sirupů a nápojů, ale také k dochucování pokrmů. Mimo jiné podporuje želírovací procesy a díky ní si ovoce déle udrží svou barvu. Rozpuštěnou ve vodě ji můžeme využít do zálivek místo octa. Využít ji můžeme také při odstraňování vodního kamene – například z rychlovarné konvice.
 

Ze sladko-kyselého soudku aneb konzervujeme zeleninu

Nakládání zeleniny, hub či příprava utopenců bude mnohem snazší s přípravkem Lako, který je nepostradatelný při zavařování okurek, ale je vhodný také k nakládání cibulek, květáku, červené řepy, kukuřice, zelí a ostatní zeleniny. Na nálev budeme potřebovat jeden sáček směsi Lako, 1,75 l vody, ½ l octa (8%) a 120 g cukru (lze nahradit umělým sladidlem, požadovanému množství odpovídá cca 40 tablet). Nálev vaříme za stálého míchání 5 minut. Zeleninu zalijeme připraveným nálevem a sterilizujeme (podle vlastních zkušeností – v troubě, zavařovacím hrnci,…) 20–25 minut při 80 ºC. Pro získání pikantnější a výraznější chuti můžeme do nálevu přidat hořčičné semínko, které se využívá nejen při konzervaci zeleniny, ale také do marinád a jako kořenící přípravek na maso, včetně rybího.