Raz dva navařeno...

Makový pohankový pletenec

Velikonoční pletenec obohacený makovou náplní si zamilujete. A můžete si ho připravit i kdykoliv během roku ve formě skvělého makového závinu. 

S laskavým svolením Denisy Váchové @denik_z_domaci_kuchyne, která recept vymyslela, upekla, vyfotila a umožnila nám jeho použití.

Postup

Postup

Z uvedených surovin si vypracujeme těsto, které se necháme kynout 45 minut až 1 hodinu v pokojové teplotě. Těsto z pohankové mouky nenakyne tolik, jako tomu bývá u klasického kynutého těsta, ale maličko přeci jen svůj objem zvětší.

Mezitím si připravíme náplň tak, že veškeré suroviny smícháme v teplém mléce a společně provaříme zhruba 2 minuty. Poté necháme zakryté odstát.

Po nakynutí těsta si ho rozválíme na pečicím papíru do tvaru obdélníku (ne příliš tence, spíše silnější vrstvu, jinak by se těsto trhalo). Na těsto rovnoměrně rozetřeme náplň. Poté těsto z krajů přehneme směrem dovnitř, aby náplň nevytékala a zarolujeme jako závin. Klidně můžeme péct v podobě závinu. Pokud se rozhodneme pro formu věnce, „závin“ rozpůlíme podélně, propleteme a stočíme do kruhu (věnce). Musíme počítat s tím, že se po okrajích těsto trošku trhá. Aby zůstal uprostřed otvor, obalíme malou sklenici alobalem a dáme jí do středu věnce, aby se při pečení nespojil. Poté důkladně celý pletenec včetně náplně pomažeme rozšlehaným vajíčkem s mlékem a dáme péct na 180 až 190 °, dokud povrch nezezlátne.

Necháme věnec vystydnout na plechu a podáváme se zakysanou smetanou, nebo ozdobíme polevou z citronové šťávy a vanilinového cukru.

Vytisknout recept

Suroviny

Suroviny

Na těsto

Na náplň

  • Náplň maková Labeta nebo pomletý mák (pro zcela bezlepkový recept)
  • 90 ml mléka
  • 1 lžíce rumu (lze vynechat)
  • 2 lžičky másla 
  • 1 lžička skořice
  • 1 lžička Vanilinového cukru Labeta (10 g)
  • citronovou kůra z chemicky neošetřeného citronu