Raz dva navařeno...

Tipy a triky na dokonalé grilování bez masa

Grilování bez masa je zajímavé téma nejen pro vegetariány. Ať už se jedná o zahradní párty, setkání s kamarády nebo jen všední rodinnou večeři na vzduchu, jsou bezmasé pochoutky skvělým doplněním a odlehčením stálého repertoáru. Pokud budete hostit někoho, kdo maso nejí, můžete ho překvapit něčím jiným než jen grilovanou zeleninou a hermelínem. Abyste mohli být vyhlášeni za vege šéfkuchaře večera, držte se těchto osvědčených pravidel a tipů z praxe. 

Postup

Postup

Který sýr na gril je nejvhodnější?

Při grilování sýrů použijte ty, které se teplem nerozpouští. Pevné sýry jako halloumi nebo Oštiepok můžete dát rovnou na gril, měkčí sýry typu hermelín, tvarůžky či blaťácké zlato grilujte v alobalu. Sýry, které jdou bez alobalu rovnou na gril, není třeba sypat kořením, které by se mohlo přepálit. Až na talíři je můžete potřít kvalitním za studena lisovaným olivovým olejem promíchaným s kořením a čerstvými bylinkami. 

Tofu také patří na gril 

Tofu je sójový sýr, který se také výborně hodí ke grilování. Na rozdíl od tradičních sýrů je potřeba ho předem vymačkat a pak marinovat. Tofu funguje jak houba, která dokáže skvěle přijmou chutě koření nebo sójové omáčky. Potřebuje k tomu však nějaký čas. Můžete koupit tofu rovnou marinované, to přírodní má ale velkou výhodu v podobě neutrální chuti. Tu si pak můžete sami doplnit přesně podle představ a stylu celého menu. 

Rostlinné alternativy mletého masa

Zapojení mletého masa do grilování je klasikou a sázkou na jistotu. Přeci jen udělat dokonalý steak je vyšší dívčí. Z mletého masa se nejčastěji připravují burgery nebo maso na špejli známé jako kofty.
V dnešní době můžete v obchodech sehnat hotové burgery, dále chlazenou veganskou alternativu mletého masa nebo suchou směs na přípravu rostlinných burgerů. Výhoda suché směsi  je v tom, že ji můžete mít v zásobě a kdykoliv po ruce. Směs Vege burger od Labety je složena z rostlinných bílkovin, obsahuje sušenou cibuli, bambusovou vlákninu a koření. Díky své vláčnosti a šťavnatosti se hodí nejen na burgery, ale i k naplnění žampionů, paprik či cuketových lodiček. Navíc je bez lepku, což je další plus. 

Zapojte při grilování luštěniny 

Pokud budete mít na grilovačce strávníka, který nechce nebo nemůže jíst maso a mléčné výrobky, připravte mu čistě rostlinnou alternativu. Ta by měla být sytá a chuťově výrazná. Nejlépe se pracuje s cizrnou, která má příjemnou chuť. Jednoduše z ní vytvoříte různé mini karbanátky typu falafel. Cizrnu zkombinujte se výraznějším orientálním kořením, které obsahuje česnek, kurkumu římský kmín a chilli. Osvědčenou kombinací je také nasekaná vařená cizrna smíchaná se směsí na Vege burgery. Dohromady to funguje perfektně a navýšíte tak počet porci. 

Nechte zeleninu na grilu zkaramelizovat

Správně grilovaná zelenina je vynikající sama osobě. Stačí jí doplnit o různé druhy jogurtových dipů či rostlinných majonéz. Skvělá je třeba bazalková tofunéza. Vyzkoušejte to ještě jinak a zvedněte zeleninu o level výše. Zapojte javorový sirup nebo med do marinády. Zelenina lehce zkaramelizuje. Vynikající je to především u mrkve,  cukety, cibule a lilku.

Kontrast chutí

Suroviny pro grilování bez masa jako žampiony, zelenina nebo sýry mohou být méně výrazné. Základem je nepodcenit dochucení a vsadit na kontrast chutí. Kombinujte chuť sladkou, slanou, kyselou, pikantní a zlepšete tak celkovou rovnováhu jídla a chuťový profil. Velmi dobře funguje citronová šťáva, která zajistí osvěžující kontrast. Pokapejte s ní grilované pikantní tofu a uvidíte rozdíl. Na zeleninu se zase perfektně hodí balsamikový krém. Zkaramelizovaná cibule dolaďená vinným octem je také oblíbená. 

I když maso jíte, zkuste někdy grilování udělat jinak, odlehčeně. Jaké to bude bez krkovičky, hovězího burgeru a slaniny? Objevte nové suroviny, recepty a chutě. I bez masa může být grilovačka dokonalá. 
 

Článek pro vás připravila lektorka zdravého vaření a životního stylu Ing. Kamila Metzová, autorka webu www.varilamysicka.cz.

Vytisknout recept