Raz dva navařeno...

Dotaz: Krev pozitivní, gastro negativní - je to celiakie? - 10.07.2017

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jakým způsobem se postavit k tomu, že mi při náhodném vyšetření na alergologii přišli na celiakii: hodnoty S-A-transglut. >400.00 S-EMA IgA pozitivní a dle následného gastro vyšetření, mám vše v pořádku. Na alergologii mě dovedly častější vyrážky po těle - pozitivita na roztoče, jiná alergie na jídlo negativní. Sestra od Mudr. gastra mi řekla, že si mám zvolit, zda dietu dodržovat nebo ne. Jelikož si svého zdraví vážím, začala jsem hned bzl dietu dodržovat, teď je to druhý měsíc. Změny pozoruji následovné - nemám tak časté kožní vyrážky, zmizelo mi dříve věčně nafouklé břicho a mám více energie. Mám tedy v dietě pokračovat? Stále mi vrtá hlavou, jak je možné, že krev vyšla pozitivní a gastro ne. Proto je pro mě moc důležitý Váš názor.


Lada

Odpověď: Krev pozitivní, gastro negativní - je to celiakie? - 11.07.2017

Dobrý den,

k dotazu se lze vyjádřit obtížně. Není totiž jasně popsáno, co přesně "gastro vyšetření" obnášelo: zda jen běžnou gastroskopii (pak může být nález normální), či rovněž provedení biopsií a histologické vyšetření dvanácterníku. Pokud bylo provedeno histologické vyšetření a je v normě, může jít o metodologický problém (malý počet biopsií, nestandardní postupy při zpracování a hodnocení vzorků). Rovněž poněkud neobvyklé je, že závěrečné rozhodnutí o léčbě je diskutováno se sestrou a nikoliv s lékařem.
Nicméně takto vysoké hladiny celiakálních autoprotilátek jsou vysoce podezřelé z celiakie. Dokonce u dětí takto vysoké protilátky nevyžadují provádění biopsií, pokud jsou příznaky typické. Dále i vymizení některých příznaků (zmírnění vyrážek a nafouknutí břicha) a pocit větší energie po bezlepkové dietě podporují diagnózu celiakie. Osobně si myslím, že celiakii skutečně máte a je na místě dodržovat úplnou a celoživotní bezlepkovou dietu. Vhodné by bylo konzultovat Vašeho gastroenterologa a bylo-li prováděno histologické vyšetření, zjistit jaký nález dle Marshovy klasifikace byl v biopsii popsán. Pokud šlo o stadium Marsh II a více, je diagnóza celiakie potvrzena. Pokud bylo popsáno stadium Marsh 0 či I, pak je vhodné požádat o druhé čtení jiným histopatologem. Jde přece jen o diagnózu a bezlepkovou dietu na celý život a je dobré mít jasno.


MUDr. Iva Hoffmanová