Raz dva navařeno...

Dotaz: Podezření na celiakii u syna - 26.08.2018

Dobrý den,

jsem celiak a nyní mám podezření u svého syna (3,5 roku) na citlivost na lepek. Nyní měl syn cca 3 měsíce přísnou bezlepkovou dietu, testovat ho tedy nemá smysl. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho a v jakém množství mám teď synovi dávat lepek, aby byly krevní testy prokazatelné? Někde jsem četla, že krevní testy však nemusejí být dostatečné, nechci však syna trápit gastroskopií. Pomohly by pro vyjasnění například krevní genetické testy? Předem děkuji za odpověď.


Lenka

Odpověď: Podezření na celiakii u syna - 28.08.2018

Dobrý den,

bohužel nepíšete, jaké synovy obtíže Vás vedou k podezření na onemocnění vyvolané lepkem, a zda přísná bezlepková dieta tyto obtíže nějak ovlivnila. Je tedy nutné další postup konsultovat s ošetřujícím pediatrem.

Vzhledem k tomu, že sama máte celiakii, pak je vhodné u syna provést genetické vyšetření. V případě negativity genetického vyšetření je pravděpodobnost rozvoje celiakie nepatrná. V případě jeho pozitivity je nutné provést expozici lepkem - ideálně po dobu 6-8 týdnů konzumovat lepek v ekvivalentu odpovídajícím 2 krajícům chleba. Poté se vyšetřují celiakální autoprotilátky, podle jejich výše určí pediatr další postup.


MUDr. Iva Hoffmanová