Raz dva navařeno...

Dotaz: Biopsie - 24.01.2022

Dobrý den, přede dvěma roky, mě neustálé hubnutí po léčbě helicobactera pylori a zažívací potíže(křeče, nechutenství, průjmy/zácpa), spolu s dalšími projevy(vyčerpanost, podrážděnost, deprese, porucha ms cyklu, padání vlasů, reflux, afty) přivedly do ordinace gastroenterologa. Ten začal klasicky odběrem krve na stanovení protilátek proti lepku, pouze ve třídě IgA, které však mám celoživotně snížené, kvůli imunitě. Naposledy na tento fakt upozornila moje alergoložka. Testy z krve vyšly negativně, další testy ale ukázaly deficit vitamínů D-velmi vysoký, železa, B atd. Následně kvůli refluxu jsem zamířila na vyšetření biopsií, kdy mi byl odebrán pouze jeden vzorek z duodena. Výsledek byl tento: V nádobce 1 částka 1 mm: MIKRO: Částice klkaté duodenální sliznice s nepravidelným slizničním refliéfem, místy s prodlouženými kryptami a v edematózní lamina propria s chronickou, zánětlivou celulizací. Výsledek imunohistologického vyšetření: Počet intraepiteliálních CD 8 + T lymfocytů 23/100 Vzhledem k negativním, krevním testům nebyla stanovena dg. Celiakie, pouze podezření na ní. Začala jsem držet bezl. dietu a všechny potíže odezněly. Můj dotaz je asi neobvyklý, ale ráda bych věděla, co přesně znamená nález při biopsii. Zda je to vyhlazení klků a zda to včetně přítomnosti IEL a zánětu, i přes negativní protilátky, lze brát jako podnět k držení bezl. diety. Děkuji za každou radu.


Monika Krajčírovičová

Odpověď: Biopsie - 25.01.2022

Dobrý den paní Krajčírovičová,

paní doktorka Hoffmanová odpověděla na Váš dotaz obratem a tak hned s Vámi její vyjádření sdílíme:

______________________

V popisovaném případě nebyly k řádné diagnostice celiakie využity veškeré diagnostické možnosti. 

Nicméně fakt, že bezlepková dieta vedla k vymizení potíží, ukazuje, že se s velmi vysokou pravděpodobností o celiakii jedná. K bioptickému popisu se těžce vyjádřím, přece jenom jde o "pouhý" popis, ne o vlastní nález.

Při dodržování bezlepkové diety v současnosti neexistuje žádný dostupný klinický test, který by celiakii spolehlivě prokázal nebo naopak vyloučil. Je nutno se řídit zdravým rozumem, že bezlepková dieta pomáhá, a proto je velmi vhodné ji dodržovat nadále. 

S pozdravem I. Hoffmanová

______________________

Paní Krajčírovičová, za Labetu přejeme, ať Vaše potíže brzo ustoupí a Vy můžete žít naplno.

Přejeme mnoho zdraví

Za Labetu, Petra.