Archiv dotazů

O celiakii a bezlepkové dietě

O celiakii a bezlepkové dietě s Labetou

Jste celiak anebo právě začínáte držet bezlepkovou dietu? Nevíte, co celiakii způsobuje, co můžete jíst anebo jen sháníte nějaké bezlepkové recepty? Tak právě pro Vás jsme nachystali novou brožuru o Celiakii a bezlepkové dietě s Labetou.

Dotaz: Biopsie - prokázání celiakie,
21.09.2018

Dobrý den,

poprosím o radu. Naší 11ti leté dceři byla odebrána krev na autoimunitní nemoci z důvodu recidivujících parotitid, celkem 5x, během čtyř let. Vyšlo jí anti endomyzium Iga- silně pozitivní,protilátky proti transglutamináze Iga- 160.Byla odeslána na gastroenterologii tam po měsíci hodnota protilátek už 65 a endomyzium Iga opět silně pozitivní. Domluvena biopsie. Po třech měsících kontrolní krev protilátky už jen 25, tu druhou hodnotu nevím zapomněla jsem se zeptat a pan doktor nic neříkal .Z tohoto důvodu byla zrušena biopsie, prý by se celiakie neprokázala. Nemoc prý zatím nepropukla a jen s ní koketuje. Kontrola až za tři měsíce. Žádnou dietu jsme nedávali, ale dcera toho celkově moc nejí, vyloženě hubená není. Jinak má problémy se suchou kůží, ekzém na prstech ruky i nohy, praská jí to do krve, neustálé afty v puse, celkově je bledá a podle mého i menší než ostatní děvčata, ale to je asi pouze můj názor. Problémy se zažíváním vcelku nemá, občas bolí bříško, ale nic hrozného. Jinak je čiperná až až. V dětství dysgamaglobulinémie s upravou. Zajímá mne jedná se o celiakii či ne? Prokázala by ji biopsie s jistotou i při nízkých hodnotách? Už půl roku jezdíme po různých nemocnicích, nic nevíme a už je to dost unavující i pro dceru k lékařům dojíždíme cca 100 km, zmeškané vyučování a neustále odběry. Co byste prosím doporučila vy?

Děkuji

Hanka

Odpověď: Biopsie - prokázání celiakie,
30.09.2018

Dobrý den,

silná pozitivita protilátek proti endomyziu ve třídě IgA se považuje za nejvíce specifický sérologický test na celiakii. To společně s vysokou hladinou protilátek proti transglutamináze a zejména v kontextu zmiňovaných obtíží budí silné podezření na celiakii. Velmi bych doporučila provedení biopsie - ideálně po předchozí dostatečné konzumaci lepku (tj. dva krajíce chleba či ekvivalentní porce jiného pečiva, těstovin, knedlíků, ..) trvající 4-6 týdnů.

MUDr. Iva Hoffmanová

Dotaz: Vliv bezlepkové diety na zánět žaludku,
11.09.2018

Dobrý den,

jsem celiak a držím bezlepkovou dietu cca 7 roků. Můj dotaz k Vám je na možný vliv bezlepkové diety na zánět žaludku a změnu žaludečního epitelu. V létě při preventivní gastroskopii mi byla diagnostikována intestinální metaplazie s možnou atrofií sliznice a lehkým chronickým zánětem, s doporučením další kontroly za 12 měsíců. Nyní užívám Emanera a držím dietu. Lze inhibitory protonové pumpy užívat delší čas? Je mi 56 roků. Děkuji Vám za odpověď.

Vít

Odpověď: Vliv bezlepkové diety na zánět žaludku,
14.09.2018

Dobrý den,

bezlepková dieta v žádném případě nevyvolává zánět žaludku ani změnu žaludečního epitelu. Inhibitory protonové pumpy užívejte do další kontroly lékařem, ten pak rozhodne o pokračování nebo ev. vysazení této léčby.

MUDr. Iva Hoffmanová

Dotaz: Podezření na celiakii u syna,
26.08.2018

Dobrý den,

jsem celiak a nyní mám podezření u svého syna (3,5 roku) na citlivost na lepek. Nyní měl syn cca 3 měsíce přísnou bezlepkovou dietu, testovat ho tedy nemá smysl. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho a v jakém množství mám teď synovi dávat lepek, aby byly krevní testy prokazatelné? Někde jsem četla, že krevní testy však nemusejí být dostatečné, nechci však syna trápit gastroskopií. Pomohly by pro vyjasnění například krevní genetické testy? Předem děkuji za odpověď.

Lenka

Odpověď: Podezření na celiakii u syna,
28.08.2018

Dobrý den,

bohužel nepíšete, jaké synovy obtíže Vás vedou k podezření na onemocnění vyvolané lepkem, a zda přísná bezlepková dieta tyto obtíže nějak ovlivnila. Je tedy nutné další postup konsultovat s ošetřujícím pediatrem.

Vzhledem k tomu, že sama máte celiakii, pak je vhodné u syna provést genetické vyšetření. V případě negativity genetického vyšetření je pravděpodobnost rozvoje celiakie nepatrná. V případě jeho pozitivity je nutné provést expozici lepkem - ideálně po dobu 6-8 týdnů konzumovat lepek v ekvivalentu odpovídajícím 2 krajícům chleba. Poté se vyšetřují celiakální autoprotilátky, podle jejich výše určí pediatr další postup.

MUDr. Iva Hoffmanová

Dotaz: Značení výrobků přeškrtnutým klasem,
04.06.2018

Dobrý den,

proč nejsou označeny vaše výrobky jako např.: želírovací přípravky, kyselina citronová, kvasnice a jiné, značkou (přeškrtnutý klásek) a ve složení není napsáno bezlepková potravina, nebo naopak že obsahuje lepek? Děkuji za odpověď.

Receptů pro tuto dietu se objevuje mnoho, ale není možné se vyznat v nákupu ingrediencí pro vlastní realizaci. Koření nemá označení jako bezlepkové, soda, či želírovací přípravky, vanilkový cukr, kyselina citronová, nebo kvasnice.
Přitom lékaři pro úspěšné žití s celiakií vyžadují přísné dodržování diety, kdy se nesmí požívat potraviny ani se stopami lepku (i vlastní příprava musí mít nástroje a nádobí pouze pro přípravu bezlepkové stravy a nesmí se zvláště vařečky, prkénka, toustovače používat i pro potraviny s lepkem.

Hana

Odpověď: Značení výrobků přeškrtnutým klasem,
07.06.2018

Dobrý den,

děkujeme Vám za zaslání dotazu. Informace o potravinách by zejména neměly být zavádějící vyvoláváním dojmu, že dotčená potravina má zvláštní charakteristiky, pokud všechny podobné potraviny mají tyto stejné charakteristiky. Tedy protože například Vámi uváděné droždí nebo kyselina citronová jsou potravinami, které ze své podstaty lepek neobsahují, nelze je klasem a dovětkem „bez lepku“ značit. Zmíněné značení proto využíváme hlavně pro výrobky, ve kterých jsou obvykle používané „lepkové“ suroviny nahrazeny surovinami bez lepku (chléb, moučníky, mouky, müsli, těstoviny).

Do svého jídelníčku tak můžete zařadit i přirozeně bezlepkové potraviny. Pokud surovina/alergen nejsou ve složení uvedené, neměly by být ve výrobku přítomné. Je tedy nutné, aby celiaci věnovali pozornost složení výrobkům, které kupují. Pro usnadnění orientace v našich přirozeně bezlepkových výrobcích můžete využít přehled na našich webových stránkách.

Jana Šimerdová, manažerka kvality

Dotaz: Krev pozitivní, gastro negativní - je to celiakie?,
10.07.2017

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jakým způsobem se postavit k tomu, že mi při náhodném vyšetření na alergologii přišli na celiakii: hodnoty S-A-transglut. >400.00 S-EMA IgA pozitivní a dle následného gastro vyšetření, mám vše v pořádku. Na alergologii mě dovedly častější vyrážky po těle - pozitivita na roztoče, jiná alergie na jídlo negativní. Sestra od Mudr. gastra mi řekla, že si mám zvolit, zda dietu dodržovat nebo ne. Jelikož si svého zdraví vážím, začala jsem hned bzl dietu dodržovat, teď je to druhý měsíc. Změny pozoruji následovné - nemám tak časté kožní vyrážky, zmizelo mi dříve věčně nafouklé břicho a mám více energie. Mám tedy v dietě pokračovat? Stále mi vrtá hlavou, jak je možné, že krev vyšla pozitivní a gastro ne. Proto je pro mě moc důležitý Váš názor.

Lada

Odpověď: Krev pozitivní, gastro negativní - je to celiakie?,
11.07.2017

Dobrý den,

k dotazu se lze vyjádřit obtížně. Není totiž jasně popsáno, co přesně "gastro vyšetření" obnášelo: zda jen běžnou gastroskopii (pak může být nález normální), či rovněž provedení biopsií a histologické vyšetření dvanácterníku. Pokud bylo provedeno histologické vyšetření a je v normě, může jít o metodologický problém (malý počet biopsií, nestandardní postupy při zpracování a hodnocení vzorků). Rovněž poněkud neobvyklé je, že závěrečné rozhodnutí o léčbě je diskutováno se sestrou a nikoliv s lékařem.
Nicméně takto vysoké hladiny celiakálních autoprotilátek jsou vysoce podezřelé z celiakie. Dokonce u dětí takto vysoké protilátky nevyžadují provádění biopsií, pokud jsou příznaky typické. Dále i vymizení některých příznaků (zmírnění vyrážek a nafouknutí břicha) a pocit větší energie po bezlepkové dietě podporují diagnózu celiakie. Osobně si myslím, že celiakii skutečně máte a je na místě dodržovat úplnou a celoživotní bezlepkovou dietu. Vhodné by bylo konzultovat Vašeho gastroenterologa a bylo-li prováděno histologické vyšetření, zjistit jaký nález dle Marshovy klasifikace byl v biopsii popsán. Pokud šlo o stadium Marsh II a více, je diagnóza celiakie potvrzena. Pokud bylo popsáno stadium Marsh 0 či I, pak je vhodné požádat o druhé čtení jiným histopatologem. Jde přece jen o diagnózu a bezlepkovou dietu na celý život a je dobré mít jasno.

MUDr. Iva Hoffmanová

Vaříme s Labetou